Трудният избор между риск и печалба

След първия месец и половина на инвестиционната симулация за търговия с акции, вече имаме нагледен пример за печалба и за загуба от пренебрегването на най-важното правило при управлението на портфейла. 

Това е диверсификацията* на позициите в различни активи или акции на компании.

И въпреки, че е задължителна част от обучението как трябва да се управлява риска, начинът за постигане на повече доходност е именно да се заложи на най-бързо растящата позиция с максимален обем от капитала. Така може да се спечели от силно движение на цената и когато се инвестират реалните средства, но от ключово значение е да се уцели правилния момент за излизане от позицията.

Отново за диверсификацията на порфейла от инвестиции

Ето как описахме диверсификацията в предишния материал за структурирането на портфейла:

Тя е ключова при управлението на риска и представлява разпределяне на капитала към повече инструменти с различен профил. Например, добра диверсификация се получава като се купят борсово-търгувани фондове в акции и облигации, защото техните цени се движат в различна посока в зависимост от икономическия цикъл. Тя се увеличава, когато се купят акции от различни сектори или региони, но така се постига по-слаба динамика на портфейла с времето. Нейната цел е да минимизира ефектите от една отделна позиция – както надолу, така и нагоре.

Във временното класиране към средата на юни имаме лидер с над 50% растеж на портфейла, а на опашката е друг участник с 27% спад на инвестицията. 

И двамата са заложили всичко на една акция, но резултатите им зависят от представянето на всяка от тях. Те са много добър пример за риска и печалбата от правилото за диверсификацията. 

Как да направим инвестиционен портфейл?

Имайте предвид, че след спад от 33% на портфейла, за да наваксате регистрираната загуба от такава сделка, е необходимо да се спечелят 50% върху останалата част от капитала. Тоест, всяка такава негативна сделка прави връщането на капитала все по-трудна задача. И затова акцентираме върху управлението на риска с един от „вечните постулати“ на инвеститора:

Оставете печалбите да се трупат

Дългосрочният хоризонт на инвестицията в акции предразполага да се спечели от растежа на компанията и на резултатите й. Понякога това се случва постепенно с течение на времето. Но и много често пазарът отразява изведнъж положителните перспективи, които са възникнали пред компанията. Те са съпроводени от скок на приходите и на печалбите или дори само от очакванията за растеж. 

Много бързо една акция може да надхвърли разумните граници на оценка дори и сравнена с бъдещите печалби за години напред. Причината за такъв експоненциален растеж на цената от една страна е фундамента, а от друга е истерията на пазара. 

Нека първо разгледаме фундамента като причина за печалби. Една акция може да поскъпне с 10-20% след голяма изненада в отчета. Предсказването на такова събитие е много трудно. Доказателството е самия факт, че анализаторите, които следят определена индустрия и водещите компании в нея, са прогнозирали съвсем друго. А задачата ни като инвеститори е дори по-сложна – трябва да се отгатне и реакцията на останалите играчи на пазара. 

И тук стигаме до въпроса кое може да умножи този растеж до 100-200% за година-две на една акция. Причината е еуфория на пазара, която увлича все повече капитали към определен финансов инструмент. Акцията почва да се цитира като водеща за растежа на пазара, появяват се все повече коментари и анализи, които подкрепят тезата за поскъпване и за още по-висока цена. Винаги може да се намери аргумент, който да потвърди и най-лудата инвестиционна идея. Често с доста разумни доводи. 

Решението на дилемата дали да се последва еуфорията на пазара е свързано с

Управлението на риска

Диверсификацията е единият начин, който е задължителен при работа с пари. Ако приемем, че никоя позиция в една акция няма да представлява повече от 10% от портфейла, тогава рискът от 50% корекция при негативно стечение на обстоятелствата е равен на 5% от капитала. Добре е да има и правило за диверсификация по сектор. Например, не повече от 20% от капитала да е в един сектор, като може да е разпределен между две или повече компании. Негативно представяне на водеща компания ще се пренесе и върху останалите й конкуренти, когато става въпрос за бизнеса в сектора. 

Вторият вариант е да се инвестира само в секторни борсово търгувани фондове. Тогава се премахва отделния риск на компанията, но намалява и потенциала за печалби. Най-добрият пример е поскъпването на NVIDIA /NVDA:xnas/ с 50% за един месец от средата на май, докато борсово търгувания фонд iShares Semiconductors /SOXX:xnas/ има само 25% растеж. Това не е лесна задача за всяка компания, защото може да няма добър ETF, който се търгува на европейските пазари. В нашия пример, този фонд също се търгува в Германия с код SEC0:xetr, а неговото представяне е 20% за последния месец. 

Има и трета възможност, която е подходяща за инвеститорите с опит и разбира се, за ЕЛАНА инвестиционно предизвикателство. Това са т.нар. „плаващи стопове“. 

Те представляват поставена стоп поръчка, която се движи нагоре с цената на закупения актив. Но когато има спад от достигнато равнище, тогава поръчката за продажба на позицията не се движи надолу, а стои на място. 

Например, една акция се търгува на цена от 50 долара, когато е поставен плаващ стоп на равнището от 48 долара. Разликата от два долара се запазва, когато акцията тръгва нагоре. Тя достига 60, което премества стопа на 58 долара и той ще се активира, когато и ако цената падне до там. Ако продължи да расте, поръчката за продажба ще продължи да се покачва автоматично. Така печалбите растат заедно с цената на финансовия актив и е един полезен урок дори за инвестиционното предизвикателство, където много често портфейлите включват една или малко на брой акции и където тези позиции са направили значителен ръст.

Включете се в предизвикателството и създайте своя портфейл.

*Примери за управление на риска от отделна позиция или сектор
**Всички споменати инструменти са дадени за пример и нямат за цел да повлияят при формиране на портфейл за участие в ЕлаНА инвестиционно предизвикателство и не представляват инвестиционна консултация

Please Login to Comment.