Почти половината сделки с бизнес имоти у нас през първото полугодие са за търговски площи

Почти 67 млн. евро са инвестирани в бизнес имоти у нас през първата половина на 2022 г., сочат данни на консултантската компания Colliers International.

Този обем е по-висок като стойност спрямо същото полугодие на 2021 г., но остава по-нисък от нивата, достигани преди пандемията. Войната в Украйна е забавила някои сделки, което е довело до намаляване на общия обем, пише компанията.

Въпреки прекъснатата инерция, продължаваща от първото тримесечие, се наблюдава известно подобряване на ликвидността на търговските площи. Colliers очаква тази тенденция да се запази.

41% от обема от сделки през първото полугодие се дължи на сделки с търговски площи, следвани от индустриални и логистични площи (23%), офис площи (14%), площи със смесено предназначение (13%) и парцели за строеж (9%).
Местните инвеститори продължават да са трайно активни на българския пазар.

За първите шест месеца на 2022 г. инвестиционният обем от сделки с имоти, генериращи доход, е значително по-голям (67%) от този на активите, закупени за собствено ползване (24%), и спекулативните имоти (9%). Поради свития общ обем относителният дял на имотите с доход регистрира необичайно високи стойности

Инвестиционният обем нараства на годишна база, но остава под нивата отпреди пандемията

Нивата на възвръщаемост остават стабилни и запазват стойностите си от края на 2021 г., а именно за офиси и търговски площи – 7,75%, индустриални и логистични площи – 8,5%.

Пазарът на инвестиционни имоти в България се характеризира с обичайни обеми между 200 и 250 млн. евро годишно. Инвеститорите не се разделят стриктно на такива, които строят и такива, които само продават имоти, повечето пазарни субекти са активни и в двете насоки, пише Colliers. По този начин те имат пасивни инвестиции и активи с риск, което ги прави добре балансирани.

През втората половина на 2022 г. на инвестиционния пазар се очаква да се приключат по-големи сделки и обемите да се повишат до традиционните средногодишни нива на българския пазар. Това покачване се очаква да бъде свързано и с по-голям дял на чуждите инвестиции.

„След корекцията на Фед и ЕЦБ в лихвените проценти се очаква успокояване на пазара и в краткосрочен план – леко покачване на нивата на възвръщаемост, отбелязва консултантската компания.

Това все още не е факт и продавачите фактурират в продажните си цени ефекта от повишената инфлация.

източник: Inverstor.bg

Please Login to Comment.